Pedagogizacja rodziców

Jak chronić swoje dziecko przed dopalaczami?

„Dopalacze” to termin powszechnie znany. Powstało bardzo dużo publikacji prasowych i telewizyjnych na ich temat w związku z uchwałą Sejmu z 8 października 2010 r. dotyczącą nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i rozpowszechniania „dopalaczy”. Te substancje o działaniu psychoaktywnym najczęściej przyjmują postać suszu do palenia lub pigułek. Mają działanie stymulujące, psychodeliczne lub halucynogenne. Sprzedawane były (do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy) jako przedmioty kolekcjonerskie w specjalnych sklepach lub przez Internet. „Dopalacze” działają w podobny sposób jak narkotyki, lecz słabiej. Mimo to w wielu przypadkach spowodowały, że ludzie, którzy ich zażywali, trafiali do szpitalnych oddziałów toksykologicznych z silnymi objawami zatrucia. Warto zatem znać nazwy „dopalaczy”, pod jaką postacią występują, jak wyglądają oraz jak działają. Więcej informacji można znaleźć na następujących stronach Internetowych: