Szkoła Podstawowa w Głębokiem Szkoła Podstawowa w Głębokiem Szkoła Podstawowa w Głębokiem

Szkoła Podstawowa w Głębokiem
godlo polski Szkoła Podstawowa w Głębokiem
Głębokie 6
tel: 18 44 64 085
e-mail: szkola.glebokie@wp.pl

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Piwnicznej- Zdroju

24/03/2018r.

W marcu br. klasy IV a,b pojechały do Muzeum Regionalnego, które mieści się w Domu Kultury w Piwnicznej – Zdroju. Chcieliśmy bliżej poznać kulturę materialną Czarnych Górali, ich tradycyjne zajęcia i życie.

Muzeum powstało dzięki zainteresowaniom uczniów ze szkoły w Piwnicznej. Najpierw znajdowało się ono w tej szkole. Gdy eksponatów przybywało i brakowało miejsca w sali szkolnej, muzeum przeniesiono do Domu Kultury. Obecnie muzeum liczy ponad 1500 eksponatów.

W ramach lekcji języka polskiego poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego w regionie. W trakcie wycieczki gromadziliśmy materiały do stworzenia karty pracy i portfolio.

W muzeum znajdowało się wiele rzeczy, których nie znaliśmy. Między innymi: „dziadek” do strugania, wyradzania i szlifowania drewna, cep do młócenia, lewarek do wyrywania zębów, starodawna tarka, na której „Gazdynie” przygotowywały pierogi łomniczańskie, w Piwnicznej zwane „Maćkami”. Dawniej naczynia były robione z gliny i żelaza. Widzieliśmy drewniane urządzenia kuchenne, przędnice, narzędzia do obróbki lnu. Wśród narzędzi znajdują się wyroby garncarzy, garbarzy, szewców i cieśli. Narzędzia, które oni wykonywali to: skobliczka, ośnik, świder, piła poprzeczna tzw. „ twoja moja”, przetak, sito, wiejaczka, czyli szufla do ręcznego wiania zboża.

Osobną ekspozycję stanowią przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwano się dawniej i obecnie, w domach i zagrodach góralskich. W zimę lub w deszczowe dni jesienne Czarni Górale używali tzw. raczków. Raczki są to żelazne kolce, które przywiązywało się do kierpców. Czarni Górale różnili się od Górali Podhalańskich tym, że nosili czarne spodnie, a podhalańscy – białe.

Po skończonym wykładzie prowadzonym przez Panią Barbarę Talar, udaliśmy się do drugiej sali, w której znajdowały się eksponaty związane z dziejami miasta i regionu, fotokopie dokumentów i historia założenia Piwnicznej Szyi w 1348 roku, cenne dokumenty i zdjęcia z okresu II wojny światowej oraz portrety i obrazy olejne. Naszą uwagę zwróciły też stroje ludowe, sprzęty rolnicze, rękodzieła rzemieślników piwniczańskich.

Największe zainteresowanie wzbudziła w nas oryginalna wystawa nart, kijków i wiązań. Narty te są sprowadzone z całej Polski, Holandii i Szwajcarii. Na jednej z nich widniała dedykacja znakomitego skoczka Adama Małysza. Najstarszy egzemplarz nart pochodzi z połowy XVIII wieku.


Wszyscy zainteresowani historią regionu oraz miastem Piwniczna-Zdrój ciekawie spędzą czas w Muzeum Regionalnym.

 

Organizatorem wycieczki była p. Beata Miechurska